Harga Tiket Masuk Zoo Negara Mahal? Jom Bandingkan Dengan Zoo Lain Yang Ada Panda Kat Dunia

Sejak 2012 ramai pengunjung zoo negara yang mengeluh sebab tiket zoo asyik naik. Kata mereka, harga sekarang jauh di luar kemampuan rakyat Malaysia.

panda di korea

Untuk kita kata harga tiket masuk zoo negara mahal, kita kena bandingkan harganya dengan zoo lain di dunia. Tapi dengan satu syarat. Perbandingan mesti dengan zoo lain yang juga ada yang juga ada panda.

Mengapa libatkan panda? Sebab harga tiket zoo naik sejak datangnya panda. Dan semua zoo dalam dunia mengakui bahawa kos membela seekor panda, boleh sama dengan kos semua binatang lain dalam zoo dikumpulkan.

Jom mula kita mula bandingkan harga tiket zoo-zoo dunia yang ada panda pada 2018.

Harga Tiket Zoo Negara — Sama Seperti Membeli 3 Set Sajian Lengkap McDonalds

Kedatangan panda di zoo negara yang menjadi tumpuan semua pada 2014. Gambar: The Star

Di Malaysia anda boleh masuk dan melihat panda di Zoo Negara. Tapi harga yang zoo tetapkan untuk pelancong asing adalah 2 kali ganda dari harga orang tempatan.

Di sini, pelancong asing perlu membayar USD 19.50 untuk melihat panda manakala pelancong tempatan USD 10.60.

Walaupun harga tiket ini lebih murah dari di Indonesia dan Singapura, harga tiket zoo di kota Kuala Lumpur ini sebenarnya telah naik beransur-ansur semenjak 2013, iaitu sejak kawasan panda mula dibina.

malaysian panda in zoo negara
Pasangan panda di Malaysia menyambut ulang tahun mereka

Dan pada harga 3 set lengkap Mcdonalds, kebanyakan orang Malaysia mendapatinya diluar kemampuan sebuah keluarga.

Dan walaupun adanya 2 panda superstar di sini dengan anak mereka, ia belum mampu membawa pengunjung ke zoo yang bergelut dengan masalah kewangan ini.

Di USA, Ada 4 Zoo Yang Ada Panda. Harga Tiket Bermula Dari — Percuma

panda di zoo atlanta
Anak panda di zoo Atlanta USA

Ada 4 zoo di US yang ada panda. Dan harga tiket pada tahun 2018 ada yang mencecah USD 54 seorang. Tapi ada percuma.

Kalau nak jimat, boleh ke Zoo Smithsonian di Washington DC. Zoo paling tua di USA ini dibuka 364 hari setahun, telah menyimpan panda sejak 1972. Nak masuk, tiada bayaran.

Anda juga boleh menyaksikan keletah panda di Zoo San Diego. Tapi bersedialah membayar antara harga tiket paling mahal di dunia. Keluarga dengan 2 anak perlu membayar hampir USD 200 untuk masuk melihat haiwan ini.

Walaupun begitu, San Diego mempunyai jumlah haiwan antara terbesar di dunia dan dianggap antara zoo terbaik bukan sahaja di USA tapi di dunia.

(NOTA: Sewaan panda di zoo ini tamat pada April 2019 dan panda mereka akan pulang ke China melainkan mereka membuat perjanjian sewaan baru.)

Nak Melihat Panda di Korea Selatan Tiketnya 2 X Ganda Zoo Negara

everland korea
Ini tempatnya di mana anda boleh melihat panda di Korea Selatan

Di Korea Selatan, hanya ada 1 tempat melihat panda. Tapi tempatnya bukan di zoo.

Di sini, panda duduk dalam taman tema Everland. Dan bayaran tiket anda, pada USD45, bukan saja membolehkan anda melihat haiwan kesayangan China tapi juga membolehkan anda naik roller coaster kayu dan tarikan lain dalam Everland.

Roller coaster kayu Everland yang cukup popular di seluruh dunia.

Harga tiket ini sama dengan harga tiket bulanan untuk pengangkutan awam di Seoul. Tapi lokasi tempat tinggal panda yang hebat ini membolehkan anda berseronok, jadi harganya lebih berbaloi.

Perlu Kaya Untuk Melihat Panda di Indonesia

istana panda bogor indonesia

Di Indonesia, panda nya tinggal di Taman Bogor Safari. Dan harga tiket untuk pelancong luar melihat panda di Istana Panda adalah dua kali ganda dari harga orang Indonesia.

Harga tiket untuk pelancong asing ialah sekitar USD 27 manakala tempatan USD 13.

Tapi, walaupun harga untuk warga Indonesia lebih murah, di sebuah negara yang gaji purata sebulan ialah USD 280, pergi ke safari ini adalah satu kemewahan.

Kalau anda pekerja di Indonesia, anda perlu menyimpan 1.5 hari gaji anda hanya untuk membeli tiket masuk ke sini. Itupun belum tentu anda akan lakukan, kerana kebanyakan warga Indonesia menghabiskan sekitar 80% gaji mereka hanya untuk membayar sewa kediaman.

Jepun Ada Beberapa Zoo Yang Ada Panda. Tiket Masuk Murah!

Anak panda yang lahir di Ueno

Sementara India dan Russia tidak ada panda yang disewakan oleh China, Jepun menjadi rumah kepada 8 ekor haiwan berharga China. Dan berita mengejutkan ialah, di negara yang serba serbinya mahal, masuk ke zoo di sini murah.

Zoo Kobe dan Ueno Zoological Garden cuma mengenakan USD 5.33 sebagai tiket masuk — iaitu sama dengan harga membeli sebiji burger Big Mac di negara itu.

Tempat simpanan panda yang sederhana di Jepun
Tempat simpanan panda yang sederhana di Jepun

Dan bukan itu saja. Kalau anak anda bersekolah di sekolah harian Tokyo, mereka boleh masuk ke Zoo Euno dengan percuma.

Adventure World Jepun ada 5 panda. Tapi untuk masuk ke sini, bersedialah untuk membayar USD 40 untuk masuk.

Di Mexico, Tiket Masuk ke Chapultepec Zoo Percuma!

xin xin zoo mexico
Panda Mexico, Xin Xin sedang menerima rawatan kesihatan oleh petugas

Orang Mexico, kalau bab zoo memang beruntung. Sebab Zoo Chapultepec membolehkan mereka masuk percuma.

Bukan itu saja. Orang Mexico juga handal membela panda — sehinggakan beruang panda mereka hidup sehingga lanjut usia.

Dan kalau bab membiakkan panda pun memang dalam poket mereka.

Sementara banyak negara di dunia bermasalah untuk membiakkan panda mereka, Zoo Chapultepec telah berjaya membiakkan sebanyak 8 panda dalam peliharaan mereka.

Mereka juga adalah satu-satunya negara dunia yang mana panda mereka tidak disewa dari China dan tidak perlu dihantar pulang.

Harga Melihat Panda di Singapura Lebih Mahal Dari Zoo Negara

Panda Singapura dalam kawasan berhawa dingin di River Safari

Kalau anda ke Singapura dan masuk ke zoo untuk melihat panda, anda bakal kecewa.

Sebabnya beruang mereka sebenarnya di simpan di River Safari — satu-satunya tarikan seumpamanya di Asia. Tapi walaupun dengan segala teknologi yang ada dan dimanjakan sebaik-baiknya, Singapura telah berkali-kali gagal membiakkan panda mereka.

Kawasan River Safari dilengkapi aquarium besar dan berbumbung

Untuk melihat panda ini, anda perlu bayar USD 25.70. Harga ini tidak murah sebab sama dengan harga 5 set lengkap Mcdonalds di negara jiran kita ini.

Berbeza dengan tempat menyimpan panda di dunia, Singapore River Safari ini unik kerana hampir sepenuhnya di bawah bumbung. Jadi anda masih boleh menikmatinya ketika hujan.

Di German, Panda Ada di Zoo Berlin Dengan Harga Tiket Sederhana

zoo berlin area
Kawasan dalam zoo Berlin yang ditata hias dengan landscape mendamaikan

Kalau nak melihat binatang semasa cuti di German, anda boleh ke zoo Berlin.

Dan walaupun zoo ini bukan sahaja menyimpan panda yang mahal dan 2,000 ekor binatang lagi, harga tiket masuk Berlin Zoo cuma USD 17.50.

Ini lebih murah dari menyewa gelanggang tenis di negara ini untuk 1 jam.

meng meng berlin zoo
Meng Meng di Zoo Berlin yang menyambut hari lahirnya yang ke 5

Tapi, sama seperti Singapura, di sebalik teknologi mereka, German masih gagal mendapatkan anak panda dari pasangan yang mereka ada. Malah, panda mereka mati pada 2012.

Sejak kematian panda mereka, Berlin terpaksa menunggu selama 5 tahun sebelum China bersetuju menyewakan sepasang panda baru bernama Mei Mei and Jiao Qing ke Zoo Berlin.

Tiket Masuk Melihat Panda di Thailand Lebih Murah Dari Di Malaysia

chiang mai zoo
Panda di zoo Chiang Mai

Kalau anda sukakan panda dan bercadang ke Chiang Mai, Thailand, jangan lupa masukkan Zoo Chiang Mai dalam senarai tempat tuju.

Negara ini ada tiket masuk melihat panda paling murah dalam Asia Tenggara.

Pada harga USD 7.60 kos melihat panda di Zoo Chiang Mai lebih kurang sama dengan harga membeli 1 tiket wayang di Thailand.

Dan walaupun harga ke pusat pemuliharaan gajah mahal, nak melihat panda tidak.

Tiket Melihat Kandang Panda Tercantik Dunia di Zoo Belanda Lebih Mahal dari Malaysia

Kawasan kandang panda yang jauh lebih mewah dari rumah kebanyakan kita

Kalau nak merasa tengok kandang panda paling cantik di dunia, Belanda lah tempatnya.

Terletak di Zoo Ouwehand, harga tiket zoo ini lebih kurang sama dengan harga tiket di Indonesia. Tapi panda di sini dimanjakan dengan kawasan tertutup dan terbuka yang luas.

Pintu masuk kompleks Panda yang siap dengan pintu gerbang dan taman Cina

Kawasan panda dibina dengan mewah, siap dengan restoran dan klinik panda.

Dengan harga tiket USD 27.10, harga yang dibayar bersamaan dengan 3 set lengkap Mcdonalds di negara ini.

Jalan masuk ke Zoo Belanda pada waktu malam

Harga Tiket Zoo Persendirian Perancis Jauh Lebih Mahal dari Zoo Negara

anak panda
Anak panda bernama Yuan Meng di Zoo Beauval

Untuk masuk ke Zoo Beauval di Perancis ini, anda perlu bersedia membayar USD 34.99

Dijaga oleh keluarga Delord, zoo persendirian ini ada sepasang panda dan seekor anak panda yang lahir pada 2017.

Harga ini bersamaan dengan 3 set lengkap Mcdonalds di Perancis.

zoo perancis
Kawasan dalam zoo yang cukup tenang dan kemas

Dan kalau ingin tidur di dalam kawasan zoo, ada 2 buah hotel mewah yang dekat dengan tempat binatang-bintang ini dipelihara.

Zoo Tertua dan Tercantik di Austria Caj Harga Tiket Hampir Sama dengan Malaysia

Kawasan zoo yang cukup besar

Untuk masuk ke zoo Tiergarten Schönbrunn in Austria, anda perlu bayar USD 22.60. Harganya tidak murah, tapi ia sebenarnya sama dengan harga 2 tiket wayang di negara ini.

Dan bayaran itu bukan saja membolehkan anda melihat panda dan binatang lain, tapi juga masuk ke sebuah zoo bersejarah.

Kawasan kandang panda di zoo Austria

Dibuka pada 1752, zoo paling tua di dunia ini cukup mempesonakan untuk anda lawati.

Sebabnya ialah zoo ini duduknya dalam Schönbrunner Schlosspark iaitu sebuah taman istana. Bersama dengan istana Schönbrunn dan taman ini, zoo ini sebenarnya termasuk dalam senarai warisan dunia UNESCO.

Zoo Di Taiwan Murah!

Untuk melihat panda di zoo Taipei, Taiwan, memang tak ada masalah. Harga tiket masuk di sini cuma USD 1.96 saja.

Harga ini jauh lebih murah dari membeli tiket wayang di negara ini (~ USD 9).

Tidak seperti kebanyakan negara yang terpaksa merayu China untuk menyewa panda mereka, Taiwan sebenarnya menolak tawaran China pada 2005. Pada waktu tersebut Taiwan mempunyai presiden yang mendakwa bahawa panda adalah alat propaganda negara tembok besar.

Segerombolan doktor dan jururawat memeriksa keadaan gigi panda Taiwan

China walaubagaimanapun, berjaya menghantar panda mereka ke Taiwan pada 2008 setelah negara itu mempunyai presiden baru.

NOTA: China menganggap Taiwan sebagai salah sebuah wilayahnya, dan bukan sebuah negara merdeka.

Harga Tiket ke Zoo di Belgium Bakal Buat Anda Berpeluh

Panda di Pairi Daiza Belgium

Kalau anda nak merasa tengok panda di Belgium, pergi ke Pairi Daiza.

Zoo Belgium ini ada 3 panda — 2 disewa dari China dan seekor anak dari pasangan tersebut yang lahir pada 2016.

Menaiki jambatan gantung dalam kawasan zoo

Dinobatkan zoo terbaik Eropah pada 2018, zoo ini mengenakan anda tiket USD 42.90 untuk melihat panda, serta rehat santai di taman Cina dan taman Indonesia sekitar kawasan zoo.

Kawasan taman Cina Pairi Daiza

Harga ini sama seperti membeli 4 set Mcdonalds di Belgium. Tapi dengan tiket ini, anda bukan sahaja dapat melihat haiwan, tapi masuk ke taman terbaik di Belgium.

Harga Melihat Panda di China Bercampur-Campur

Kalau nak ke zoo yang ada panda di China, harganya murah.

Tiket masuk ke zoo Beijing sekitar 15 yuan (USD 2.20) manakala kos ke Shanghai Zoo ialah 40 yuan (USD 5.80).

Tapi kalau anda ingin masuk ke 40 pusat pemuliharaan panda dalam negara ini, bersedia untuk bayar lebih.

Pusat pemuliharaan panda Bifengxia contohnya mengenakan tiket sebanyak 105 yuan ( USD 15.30).

Pada Harga USD 61.30 Hong Kong Adalah Tempat Termahal Untuk Anda Lihat Panda

Ini tempat melihat panda di Hong Kong

Di sebuah negara yang separuh penduduknya duduk dalam flat kepunyaan kerajaan yang sempit, melihat panda adalah satu kemewahan.

Harga 1 tiket dewasa bersamaan dengan 13 set Mcdonalds di negara ini.

Kawasan Giant Panda Adventure di taman tema Ocean World HK

Tapi ini bukan masalah. Sebabnya tempat simpanan panda di sini bukan di zoo, tapi taman tema Ocean World Hong Kong. Jadi selain melihat panda, anda juga boleh layan rollercoaster, masuk ke oceanarium dan menaiki pelbagai ride lain.

Ocean World juga adalah taman tema kedua terbesar di sini selepas Disneyland Hong Kong.

Panda Hong Kong

NOTA: Hong adalah sebuah bandar China. Tapi disebabkan ia ada matawang, undang-undang sendiri, ramai yang menganggapnya seperti luar dari China.

Kesimpulan – Harga Tiket Zoo Negara Tidak Semahal Yang Kita Rasa

Jadi, bila dibandingkan, harga tiket zoo negara sebenarnya tidak mahal untuk sebuah zoo yang membela panda. Ia sebenarnya terletak di tangga ke 9 dari segi harga di antara 25 zoo dunia lain yang membela panda.

Namun begitu, kami juga bersetuju yang kemudahan, suasana dan keadaan zoo negara banyak yang boleh diperbaiki untuk berdiri setaraf dengan zoo luar negara.

Di bawah kami senaraikan harga tiket zoo dunia yang ada panda untuk anda bandingkan.

Harga tepat sehingga November 2018. Harga di bawah ialah harga untuk pelancong asing (untuk negara yang ada sistem 2 jenis tiket untuk warganegara dan pelancong asing).

Ranking HargaNama ZooNegaraTiket Dewasa (USD)Tiket Kanak-Kanak (USD)
1Smithsonian National ZooUSA00
2Chapultepec ZooMexico00
3Taipei ZooTaiwan1.960.99
4Ueno Zoological GardensJepun5.301.80
5Kobe Oji ZooJepun5.330
6Chiang Mai ZooThailand7.603.60
7Memphis ZooUSA15.0010.00
8Zoo BerlinGerman17.509.00
9Zoo NegaraMalaysia17.809.30
10RZSS Edinburgh ZooUnited Kingdom21.5011.30
11Tiergarten SchönbrunnAustria22.6011.30
12Calgary ZooCanada22.7015.10
13River SafariSingapore25.7016.70
14Atlanta ZooUSA25.9917.99
15Adelaide ZooAustralia26.0014.30
16Madrid Zoo AquariumSpain26.6021.50
17Taman Safari BogorIndonesia27.0023.70
18Ouwehands ZooBelanda27.1024.90
19ZooParc de BeauvalPerancis34.9928.20
20Adventure World JapanJepun40.0022.20
21Pairi DaizaBelgium42.9037.20
22Ähtäri ZooFinland44.0027.00
23EverlandKorea Selatan47.7038.00
24San Diego ZooUSA54.0044.00
25Ocean ParkHong Kong61.3030.60

Disclaimer : Post ini tidak dibayar atau ditulis untuk mempromosi Zoo Negara. Ia sekadar penelitian yang dibuat secara objektif terhadap harga tiket semasa zoo tersebut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>